Městys Dolní Čermná hledá pro připravovanou knihu o historii obce

historické pohlednice, fotografie zachycující dřívější podobu obce, život našich předků či další zajímavosti více či méně vzdálené minulosti Čermné.

Prosíme o kontaktování Kateřiny Veselé, tel. 605 475 695 nebo Romana Nastoupila, tel. 604 503 475, a to nejpozději do konce ledna 2019. Vaše fotografie budou oskenovány a vráceny.

Děkujeme Vám.

 

Historie Čermné v obrazech,

třeba tak by mohl znít pracovní název připravované knihy zachycující historii naší obce na fotografiích. Myšlenku vydat knihu, která by z převážné části obsahovala archivní fotografie z života naší obce, jste nám vnukli Vy - nebývalým zájmem o výstavu fotografií konanou u příležitosti 100. výročí založení republiky.

Kniha nás nelimituje prostorem, jako tomu bylo v případě zmíněné výstavy, a množstvím fotografií v každé sekci (oblasti). Máme představu, jak by měla kniha vypadat, co obsahovat. Nicméně finální podoba se bude odvíjet od materiálu (fotografií), které se nám podaří získat. Jsme na začátku příprav a máme velkou radost, že se nám podařilo sestavit skvělý tým lidí. Jsou nejen skvělými pamětníky, ale dokonce jsou ochotni svůj sběratelský archiv promítnout v připravované knize. Děkujeme tímto Romanu Nastoupilovi, Vladimíru Jansovi, Miroslavu Pecháčkovi, Vladislavu Hrdinovi, Václavu Mikulovi a Radku Jindrovi za jejich nabídnutou pomoc a podporu této netradiční akce.

I když máme skvělý „poradní tým“ a do začátku slušnou sbírku fotografií, přesto bychom i Vás rádi požádali o pomoc při tvorbě této knihy. Máte-li doma historické pohlednice, fotografie zachycující dřívější podobu naší obce a život našich předků více či méně vzdálené minulosti, rádi bychom si je od Vás zapůjčili, odborně digitálně zpracovali a následně materiál použili. I zdánlivě nenápadná a dosud přehlížená fotografie z Vašeho rodinného archivu může dokreslit historii naší obce.

Kniha bude zachycovat historii dolní části Čermné (dnešní Dolní Čermné), ale určitou formou bychom se rádi dotkli i Horní Čermné, Jakubovic a Mariánské hory. „Věk“ fotografií není limitující. V knize se objeví i fotografie ze současnosti.

Hledáme fotografie zachycující výstavbu domů, mostů, silnic, regulaci potoka, podobu živností,  sportovišť, zábavy,  místní dopravy, ... Nejsou na Vašich fotografiích - tvarůžkárna, JZD, farnost pekařství (Cejnar, Mareš, Merta, Marek), řeznictví (Bárta, Janda, Langer, Merta, Dušek), obchody (Cejnar, Formánek, Ježková, Merta, Nastoupil, Novák, Pavlišta, Šilar, Selpo, mlékárna, papírnictví, Dvořák, obuv), lékaři a lékárny (Valoch, Vohrna, Melichar, Utíkal, Klejmová, Applová, Havel), kovárny (Janko, Němeček, Jansa), Tesla (podnik, učiliště), hospody (Na Letné, Na Rychtě, U lva, U Mydlářů, Vaškova, Jandova, Jansova, Kemp, Céčko, Sauna, Vinárna U Nata), holičství a kadeřnictví (Dušek, Hampl, Vávrová, Suchomelová), cukrářství (Uher, Kapoun, Bedrníčková), čalounictví (Filip), sklenářství (Peškar), strojírna, textilka, mlýn (Appl),  tírna (Jansa), ubytování (Vacek), dětské dny a poutě, krajinné partie, lázně, kino, spolky (myslivci, včelaři, červený kříž,…), dobová móda,….

Náš výčet není zdaleka úplný a dokonalý, spíš inspirativní. Nastávající večery přímo vybízejí k vzpomínání a přebírání starých fotek. Přidejte se prosím.

Zapůjčené materiály bychom Vám v pořádku vrátili nejpozději do čtrnácti dnů od zapůjčení. V prosinci a lednu budeme tyto materiály zpracovávat, od února z dostupných fotografií vytvoříme pracovní podobu knihy.

Fotografie bude skenovat Roman Nastoupil. Prosíme tedy, kontaktujte přímo Romana, tel. 604 503 475, nebo Katku Veselou, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 605 475695.

Katka Veselá koordinuje vydání této knihy a je vedoucí pracovní skupiny: „Ani nemám historické fotografie, ani nejsem vhodný pamětník, ale mám nadšení potřebné pro vydání této knihy a svolení městysu tuto knihu vydat. Především díky skvělému týmu lidí okolo sebe, kteří budou tuto knihu plnit fotografiemi ze svých i Vašich archivů a podbarvovat dění na fotografiích svými vzpomínkami na dobu zachycenou na snímcích (a samozřejmě podloženými dochovanými archivními záznamy), se můžete těšit na ucelenou „obrázkovou“ historii naší obce. Pojďme připravit knihu, která uchová historii naší obce pro další generace.“

 

Děkujeme Vám za pomoc a spolupráci.

 

Za pracovní skupinu Katka Veselá